Zabiegi płatowe na pomoc przy paradontozie. Chirurgia periodontologiczna

Istotą zabiegu płatowego jest usunięcie zmienionej chorobowo tkanki, a także kamienia. Dodatkowo, można w tym samym czasie pomóc kości w regeneracji. Tego typu chirurgiczne działania mają zastosowanie w przypadku postępującej paradontozy. Jeśli nie nastąpi usunięcie chorych tkanek, kość może nie mieć możliwości regeneracji, a to już pierwszy krok do utraty zębów. Zabieg zawsze przeprowadzany jest w znieczuleniu miejscowym, a polega na nacięciu dziąsła w okolicy chorobowo zmienionej i oczyszczeniu go. Chore tkanki zostają usunięte, a miejsce opłukane odpowiednim preparatem (może to być antybiotyk). Na zakończenie zabiegu założone zostają szwy, które po około tygodniu lekarz zdejmuje. Leczenie pozwala zapobiec nieodwracalnym zmianom i utracie zębów.

Zadania chirurgii periodontologicznej

Dział stomatologii zwany periodontologią przeżywa swój gwałtowny rozwój. Periodontologia pozwala walczyć ze stanami chorobotwórczymi w obrębie jamy ustnej, ale także odbudowywać tkanki miękkie czy kości. Jak zauważają specjaliści z ORTOFAN Clinic z Warszawy, periodontologia zaczyna przypominać mikrochirurgię estetyczną. Celem chirurgii tego gatunku jest:

  • dostanie się do korzenia zęba,
  • oczyszczenie z kamienia,
  • usunięcie chorobowo zmienionych tkanek,
  • eliminacja stanu zapalnego,
  • regeneracja tkanek,
  • spłycenie głębokości kieszonek,
  • uzupełnienie ubytków kostnych odpowiednimi materiałami zastępującymi kości.

Choroby przyzębia – co to jest?

Choroby przyzębia to nie tylko próchnica, lecz także inne schorzenia tkanek otaczających ząb oraz błon śluzowych jamy ustnej. Zapalenie przyzębia to choroba przewlekła, która zazwyczaj zaczyna się od zmian na dziąsłach, a następnie przenosi się na kość i więzadła przyzębia. Dochodzi do powolnego zaniku kości oraz wypadania zębów. Bardzo często pojawiają się pogłębione kieszonki dziąsłowe, w których zaczynają zalegać resztki pokarmowe i namnażają się bakterie. Rozwijający się stan zapalny powoduje odsłonięcie korzeni. Zęby zaczynają się chwiać i wypadają. Leczenie przy pomocy przeprowadzanych zabiegów, np. kiretażu otwartego, przynosi niezwykłe efekty.

Jak wygląda leczenie periodontologiczne?

Aby zadbać o dziąsła i zęby oraz nie dopuścić do poważnych chorób przyzębia, należy stosować odpowiednie zabiegi pielęgnacyjne. Warto nauczyć się prawidłowej higieny, mycia zębów oraz nitkowania. Jeśli jednak dojdzie już do stanu zapalnego, należy zastosować leczenie. Może to być antybiotykoterapia lub zabieg chirurgiczny. Jednym z nich jest kiretaż otwarty, wykonywany w znieczuleniu miejscowym, przeszczep kostny, plastyka dziąseł, szynowanie zębów, regeneracja kości wyrostka zębodołowego.

Higiena jamy ustnej po zabiegu kiretażu otwartego

Aby przyspieszyć proces gojenia po zabiegu, należy ściśle trzymać się wskazówek lekarza przeprowadzającego leczenie. Przez tydzień trzeba stosować miękką, półpłynną dietę. Nie zaleca się spożywania twardych pokarmów ani picia alkoholu. Należy stosować przepisane przez lekarza antybiotyki i leki przeciwbólowe. Bardzo ważne są też pierwsze chwile po zabiegu. Jak mówią specjaliści z ORTOFAN Clinic, trzeba unikać gwałtownego pochylania głowy do przodu, a także płukać usta wodą nawet kilka razy dziennie. Wskazane jest też stosowanie zimnych okładów w celu zminimalizowania obrzęku (pierwsze dwa dni po zabiegu).

ORTOFAN Clinic Warszawa – Twoje zęby chorują? Zmagasz się ze stanami zapalnymi przyzębia? Nie zwlekaj, zadbaj o stan zdrowia w jamie ustnej i sprawdź, czym jest chirurgia periodontologiczna.

 

Może Ci się również spodoba