Pierwsza pomoc przy krwotokach – jak skutecznie zatamować krwawienie różnego rodzaju?

Poważny krwotok może być konsekwencją każdego wypadku, zarówno na zewnątrz jak i w domowych warunkach. Warto jest więc mieć podstawową wiedzę w zakresie pierwszej pomocy oraz kompletną apteczkę, w której znajdować się będą wszystkie potrzebne przybory. W jaki sposób wykonać prawidłowy opatrunek i zatamować krwawienie każdego rodzaju?

Jakie są rodzaje krwotoków?

Krwotok, czyli silne krwawienie – utrata znacznej części krwi w jej pełnym składzie, może być konsekwencją zarówno chorób wewnętrznych, takich jak gorączka krwotoczna lub mechanicznego urazu naczyń krwionośnych. Krwotok zewnętrzny, spowodowany raną, może być groźny dla życia, jeżeli będzie w konsekwencji powodował utratę znacznej ilości krwi. Krwotoki podzielić możemy na:

  • krwotok sercowy – powstaje on na skutek urazu, takich jak rana kłuta, lub może być następstwem pęknięcia blizny pozawałowej;
  • krwotok aortalny – spowodowany urazem bądź tętniakiem aorty;
  • krwotok włośniczkowy – jest powierzchniowy, punktowy, widoczny na skórze lub błonach śluzowych;
  • krwotok żylny – powstaje na skutek uszkodzenia żyły, krew płynie wolno, jednostajnie, ma zabarwienie ciemnoczerwone;
  • krwotok tętniczy – jest konsekwencją uszkodzenia tętnicy, krew wypływa pulsującym strumieniem i ma jasny kolor;
    krwotok miąższowy – następuje wskutek uszkodzenia narządu i wynaczynienia krwi z drobnych naczyń.

Wszystkie konsekwencje krwotoków zewnętrznych jesteśmy w stanie ograniczyć dzięki wykonaniu odpowiedniego opatrunku. Jak się zachować, jeżeli jesteśmy świadkami wypadku i to na nas spada obowiązek udzielenia pierwszej pomocy w razie krwotoku poszkodowanych?

Jak zahamować krwotok?

Postępowanie ratownicze przy krwotoku zewnętrznym obejmuje podniesienie zranionej kończyny w górę, ucisk ręczny przez jałowy materiał, założenie opatrunku uciskowego i unieruchomienie kończyny. W przypadku konieczności zahamowania krwotoku, w Twojej apteczce znaleźć powinny się rękawiczki ochronne, gaza jałowa, bandaże dziane oraz elastyczne, plastry z opatrunkiem, plastry w taśmie o różnych rozmiarach, chusty trójkątne oraz środki dezynfekujące. Materiały opatrunkowe, dostępne w punktach z ogólnym medycznym asortymentem takich jak Solomedica, warto regularnie uzupełniać.

Opaska uciskowa – kiedy ją zastosować?

Jeżeli rana jest cięta lub rąbana, dodatkowo o dużej głębokości, przy trudnym do opanowania krwawieniu, konieczne jest wykonanie opatrunku uciskowego na ranę. Na samym początku, uszkodzoną kończynę układamy wyżej niż poziom serca – pozwala to w pewnym stopniu zmniejszyć krwawienie oraz jedną ręką ucisnąć krwawiące naczynie lub okolice powyżej zranienia. Na ranie należy umieścić płat gazy jałowej a następnie – wkład uciskowy – np. kilka rulonów wcześniej zdezynfekowanego bandaża. Konstrukcję należy cały czas dociskać do rany i umocować za pomocą bandaża elastycznego. Kończyna musi być unieruchomiona, warto również zadbać o stan psychiczny poszkodowanego. Następnie oczekujemy na interwencję służb medycznych, która później podejmie właściwe kroki.

Tu znajdziesz materiały opatrunkowe: www.solomedica.pl

Może Ci się również spodoba