O zęby mleczne trzeba dbać

Według obiegowej opinii zęby mleczne są uzębieniem przejściowym i nie należy o nie dbać. Nic bardziej mylnego. Zęby mleczne, zanim samoistnie wypadną, przygotowują miejsce dla uzębienia stałego i stanowią pewnego rodzaju wskazówkę dla rozwoju. Przedwczesna utrata uzębienia mlecznego, spowodowana stanem chorobowym jamy ustnej, czy też jako następstwo innych chorób lub wypadku, jest jedną z podstawowych przyczyn tworzenia się wad zgryzu. Braki dotyczące nawet pojedynczych zębów mlecznych mogą spowodować zahamowanie rozwoju kości żuchwy oraz szczęki. Doprowadza to do powstawania wad, które wymagają wieloletniego i skomplikowanego leczenia ortodontycznego.

Inwestuj w mleczaki, a zęby stałe będą zdrowe!

Na szczęście, w obecnych czasach świadomość dotycząca pielęgnacji zębów jest coraz powszechniejsza i znaczna część rodziców wie, że zęby mleczne stanowią ważny etap w rozwoju całej twarzoczaszki małego człowieka. Dlatego też odpowiednie dbanie o „mleczaki” jest inwestycją w piękne i zdrowe zęby stałe oraz piękny uśmiech dziecka. Niemożliwym jest utrzymanie zdrowych zębów stałych, jeżeli poprzedzające je zęby mleczne były zaniedbane.

Kiedy powstają zęby u człowieka:

Zęby mleczne u człowieka powstają już w życiu płodowym. W buzi dziecka pojawiają się jednak dopiero od szóstego miesiąca życia, ale zdarza się, że proces pojawiania się zębów mlecznych trwa aż do trzydziestego miesiąca życia.

  • Trzylatek

Pełne uzębienie mleczne powinno pojawić się u dziecka przed ukończeniem trzeciego roku życia. Zęby mleczne usytuowane są bardzo blisko siebie, stykają się ze sobą powierzchniami bocznymi. Pod korzeniami zębów mlecznych znajdują się już zawiązki zębów stałych.

  • Czterolatek

Gdy dziecko będzie miało około cztery lata, w wyniku zwiększającego się nacisku zawiązek zębów stałych, korzenie zębów mlecznych zaczynają stopniowo znikać.

  • Pięciolatek

Do około piątego lub szóstego roku życia zęby mleczne zaczynają się kolejno ruszać. Także w tym wieku odległości między poszczególnymi zębami zaczynają się stopniowo powiększać. Dzieje się tak dlatego, że szczęka oraz żuchwa rosną, przygotowywane jest miejsce dla znacznie większych niż zęby mleczne, zębów stałych. Od tego czasu następuje powolny i stopniowy proces wymiany zębów mlecznych na stałe i może trwać nawet do sześciu, a w skrajnych przypadkach siedmiu lat. W czasie trwania tego procesu, dziecko ma uzębienie mieszane, czyli składające się z zębów mlecznych i stałych. Zdarza się, że zęby mleczne zostają na całe życie. Dzieje się tak, gdy nie powstanie zawiązek zęba stałego.

Jak widać, nie tylko pojawianie się, ale i wymiana zębów następuje w pewnej określonej kolejności i odstępstwie czasowym.

Podręcznikowo, u zdrowego dziecka, zębów mlecznych jest w sumie dwadzieścia (po dziesięć w szczęce i żuchwie). W uzębieniu mlecznym, w odróżnieniu od uzębienia stałego, nie ma zębów przedtrzonowych.

Funkcje i liczba mlecznych zębów:

  1. siekacze służą do odgryzania kęsów, jest ich 8,
  2. kły służą do chwytania, przytrzymywania, a także rozrywania pokarmu, jest ich 4,
  3. trzonowce służą do miażdżenia oraz rozcierania pożywienia, jest ich 8.

Jeżeli chcesz, aby Twoje dziecko miało piękne, zdrowe zęby, umów się na wizytę w Smile Design Clinic już dziś.

 

Może Ci się również spodoba