Nieestetyczne przebarwienia na twarzy – jakie są ich przyczyny, jak się ich skutecznie pozbyć?

Przebarwienia na twarzy, nazywane również hiperpigmentacją, są spowodowane nadmiernym wytwarzaniem barwnika przez tkankę skórną. Mogą występować na całym ciele, jednak najczęściej koncentrują się w obszarze twarzy, co jest przyczyną obniżonego poczucia własnej wartości. Problem ten dotyczy zarówno mężczyzn, jak i kobiet, jednak dla pań ma on szczególne znaczenie. Poznaj charakterystykę przebarwień na twarzy, przyczyny oraz sposoby radzenia sobie z nimi.


Przebarwienia na twarzy – przyczyny

Bezpośrednią przyczyną pojawienia się brązowych bądź czerwonych przebarwień na twarzy jest nadmierna produkcja barwnika oraz zaburzenia procesu jego nagromadzania i rozprowadzania. Do najczęstszych przyczyn występowania przebarwień należy ekspozycja na promienie słoneczne, jednak powodów wystąpienia nieestetycznych plam na twarzy może być więcej.  Do czynników wpływających na rozwój przebarwień na twarzy należą:

  • uwarunkowania genetyczne (od genów zależy bowiem sposób opalania się, występowania piegów oraz znamion),
  • zaburzenia w gospodarce hormonalnej organizmu (najczęściej dotyczą kobiet w ciąży, w okresie przekwitania oraz pań przyjmujących antykoncepcję hormonalną. Przebarwienia występują w wyniku połączenia tych czynników z ekspozycją na słońce),
  • ogólnoustrojowe schorzenia organizmu (zaburzenia pracy wątroby, tarczycy, nadnerczy oraz cukrzyca),
  • stosowanie kosmetyków oraz przyjmowanie leków o działaniu fotouczulającym.

Blizny i przebarwienia po trądziku

Kwestia przebarwień na twarzy bardzo często związana jest z przebytym trądzikiem. Stany zapalne i ropiejące krostki, nawet po wyleczeniu mogą pozostawić po sobie ślad w postaci widocznych blizn i wybroczyn, a także czerwonych przebarwień na twarzy.  Jest to jedna z najczęstszych przyczyn przebarwień i dotyczy zarówno trądziku młodzieńczego, jak i hormonalnego.

Przebarwienia na twarzy – jak usunąć?

Problem przebarwień na twarzy, usunięcie ich, bądź zmniejszenie ich widoczności, jest bardzo aktualny. Boryka się z nim wiele kobiet, próbując ukryć swoje przebarwienia pod makijażem. Na przebarwienia można działać domowymi sposobami, stosując naturalne składniki o działaniu wybielającym, na przykład cytrynę, świeżego ogórka, czy sodę oczyszczoną. Takie metody nie pozwalają jednak na osiągnięcie długotrwałych efektów. Przebarwienia na twarzy można załagodzić również za pomocą specjalnych maści przepisanych przez dermatologa, których działanie sprawi, że przebarwienia będą mniej intensywne i zbledną. Najbardziej skuteczne w likwidowaniu zmian są specjalistyczne zabiegi na przebarwienia, które znajdują się w ofercie kliniki Beauty Skin.

Zabiegi na przebarwienia

Przebarwienia na twarzy, zarówno słoneczne, jak i przebarwienia po trądziku są trudne do zamaskowania. W klinice Beauty Skin dostępne są zabiegi na przebarwienia, które pozwolą skutecznie pozbyć się nieestetycznych zmian.

  • Laserowe usuwanie przebarwień – trwałe i skuteczne zredukowanie zmian na powierzchni skóry za pomocą lasera, które jest całkowicie bezpieczne. Światło lasera działa jedynie na barwnik, w żaden sposób nie oddziałując na tkanki skórne i nie uszkadzając ich.
  • Peelingi medyczne na przebarwienia – wykonywane w gabinecie złuszczanie naskórka z użyciem składników aktywnych, takich jak kwas mlekowy, rezorcyna i kwas salicylowy, które działają regenerująco, wygładzająco i antybakteryjnie na zmiany i niedoskonałości.
  • Peelingi chemiczne – oparte na glukozydzie askorbylu, witaminie A oraz witaminie B3 o działaniu rozjaśniającym, wygładzającym i odmładzającym, które skutecznie zmniejszają widoczność przebarwień na twarzy.

Jeśli zainteresował cię temat likwidacji przebarwień, więcej informacji uzyskasz na: https://www.beautyskin.com.pl/o-nas/

Może Ci się również spodoba