Nadwrażliwość zębów-jak sobie z nią radzić

Nadwrażliwość zębów objawia się krótkim przeszywającym bólem zębów podczas jedzenia ciepłych, zimnych, słodkich lub kwaśnych pokarmów. Jest wynikiem odsłonięcia zębiny, czyli części zęba, która nie jest pokryta szkliwem.  Na jej powierzchni znajdują się kanaliki bezpośrednio  połączone z nerwami przekazującymi bodźce. Do najczęstszych przyczyn powstawania nadwrażliwości należą próchnica, kamień nazębny, czy nocne zgrzytanie zębami. – podkreślają specjaliści z warszawskiej kliniki Ortofan.

Przyczyny

Poza wyżej wymienionymi istnieje wiele dodatkowych czynników, które mogą przyczynić się do rozwinięcia tej przypadłości. Należą do nich:

  1. Zbyt mocne szczotkowanie zębów lub stosowanie szczoteczek z twardym włosiem – efektem może być ścieranie szkliwa i odsłonięcie szyjek zębowych.
  2. Stosowanie past wybielających o tzw. wysokim RDA, czyli wysokim wskaźniku ścieralności szkliwa. W przypadku nadwrażliwości zębów dopuszczalny wskaźnik RDA waha się między 30 a 70. Informacja na ten temat powinna znaleźć się na opakowaniu. Osoby cierpiące z powodu nadwrażliwości zębów powinny stosować  pasty wybielające zamiennie z preparatami specjalistycznymi – płynami, czy pastami zawierającymi związki potasu i aminoflurek. Pomagają one zmniejszyć wrażliwość i odbudowują warstwę ochronną zęba.
  3. Spożywanie zbyt dużej ilości produktów zawierających kwasy. Są to przede wszystkim owoce cytrusowe, słodkie i gazowane napoje. Kwasy zawarte w tych produktach prowadzą do demineralizacji szkliwa, co pozbawia ząb jego naturalnej ochrony. Ważne jest aby po ich spożyciu przepłukać usta wodą i nie szczotkować zębów wcześniej niż po upływie około godziny.
  4. Nieleczone ukruszenie czy pęknięcie zęba. Ubytki tego rodzaju nie tylko powodują ból lecz prowadzą do infekcji tkanek miazgi zębowej.
  5. Choroby przyzębia. Rozwijające się w jamie ustnej stany zapalne mogą dawać różne objawy, m. in.  zaczerwienienie dziąseł czy odsłonięte szyjki zębowe. Zmiany te wymagają zdiagnozowania i usunięcia przyczyn ich powstania.

Metody leczenia nadwrażliwości w gabinecie stomatologicznym

  1. Jeśli stosowanie zasad prawidłowej higieny jamy ustnej i korzystanie ze specjalistycznych produktów nie przynosi oczekiwanych efektów, zaleca się odwiedzić gabinet stomatologiczny. Skuteczną metodą pozwalającą zmniejszyć dolegliwości bólowe jest fluoryzacja zębów. Związki fluoru powodują, że szkliwo jest bardziej odporne na działanie kwasów i bakterii znajdujących się w jamie ustnej. Zabieg ten polega na pokryciu zębów preparatem zawierającym wysokie stężenie tego pierwiastka. Wykonuje się go raz na pół roku.
  2. W przypadku, gdy przyczyną nadwrażliwości są ubytki w okolicy szyjek zębowych stosuje się wypełnienie kompozytowe. Leczenie jest bezbolesne, wykonuje się je w trakcie jednej wizyty.  Metoda ta doskonale sprawdza się, gdy zachodzi potrzeba uzupełnienia ubytków na przednich zębach, ponieważ przynosi bardzo dobry efekt kosmetyczny.
  3. W przypadku pacjentów, u których nadwrażliwość jest wynikiem zgrzytania zębów, stosuje się szyny okluzyjne lub nakładki relaksujące. Zakłada się je na noc. Uniemożliwiają one tarcie powierzchni zębów  i ścieranie się szkliwa.

Nadwrażliwość zębów może być bardzo uciążliwym schorzeniem. Stosowanie zasad prawidłowej higieny jamy ustnej oraz profesjonalne zabiegi wykonywane w gabinecie stomatologicznym pozwolą zmniejszyć lub całkowicie wyeliminować dolegliwości bólowe.

Może Ci się również spodoba