Kiedy zdecydować się na założenie korony zębowej?

Korony zębowe to doskonały sposób na rekonstrukcję zębów, które zostały uszkodzone, zniszczone w wyniku próchnicy, mają przebarwienia lub są po leczeniu kanałowym. Można mocować je na swoich zębach lub na implantach. Sprawdźmy zatem, kiedy zdecydować się na założenie korony zębowej?

Czym są korony zębowe?

Korony zębowe to specjalne nakładki, które zakłada się na ząb. Służą do odbudowy zęba, pełnią funkcję ochronną i wzmacniającą. Ich dodatkową zaletą jest walor estetyczny, ponieważ bez problemu można dostosować je do naturalnego odcienia naszych zębów. Korony protetyczne mocuje się na oszlifowanej koronie zęba, wkładzie koronowo-korzeniowym lub na implantach zębowych.

Korony zębowe – wskazania do założenia:

  • zęby zniszczone, np. w wyniku próchnicy,
  • zęby po leczeniu kanałowym,
  • zęby z przebarwieniami,
  • odtworzenie braków w uzębieniu,
  • uzupełnienie zęba po wszczepieniu implantu.

Rodzaje koron zębowych:

Korony porcelanowe na podbudowie metalowej – podstawą korony jest stal stomatologiczna, na którą nakłada się porcelanę.
Korony porcelanowe na podbudowie metalowej złota – korona opiera się na podbudowie metalowej, wykonana jest ze złota, na które nakłada się porcelanę. Zalecana jest do bardzo zniszczonych zębów, ponieważ złoto posiada właściwości przeciwpróchnicze.
Korony pełnoceramiczne – charakteryzują się wysoką estetyką, są niemal nie do odróżnienia od naturalnych zębów. Doskonale sprawdzają się jako uzupełnienia zębów przednich.
Korony akrylowe i kompozytowe – to rodzaj koron tymczasowych.

Zakładanie koron zębowych

Zakładanie korony zębowej najczęściej składa się z dwóch wizyt w gabinecie stomatologicznym. Korony zębowe można przymocować na oszlifowany naturalny ząb (jeśli jest zdrowy), wkład koronowo-korzeniowy lub na implant zębowy. Specjaliści z kliniki stomatologicznej Smile Design Clinic w Warszawie dodają, że szlifowanie zęba odbywa się w znieczuleniu miejscowym, dlatego jest to całkowicie bezbolesne dla pacjenta. Na tak przygotowany ząb stomatolog zakłada koronę tymczasową. Dzięki temu pacjent może czuć się komfortowo podczas oczekiwania na właściwą koronę. Wcześniej jednak należy pobrać wycisk, na podstawie którego pracownia protetyczna przygotuje odpowiednią koronę zębową. Ustala się również kolor korony protetycznej, aby idealnie komponowała się z resztą uzębienia. Na kolejnej wizycie stomatolog przymierza gotową koronę i jeśli pasuje idealnie, mocuje ją za pomocą specjalnego cementu na ząb filarowy. Korona protetyczna jest zakładana na stałe, nie można jej wyjąć samodzielnie. Cementowanie gotowej korony jest bezbolesne i nie wymaga podania znieczulenia. Aby korony posłużyły nam przez wiele lat, kluczowe jest odpowiednie dbanie o higienę jamy ustnej.

Co to jest most protetyczny?

Most protetyczny składa się z dwóch koron zębowych po obydwu stronach braku zębowego. Most odtwarza brak zęba poprzez przymocowanie korony do zębów sąsiednich. Mosty protetyczna można stosować w celu uzupełnienia większej liczby brakujących zębów.

Dzięki koronom protetycznym zęby zyskują naturalny i estetyczny wygląd, pełnią także funkcję ochronną i wzmacniającą. Aby uzyskać więcej informacji na temat koron zębowych, skontaktuj się z kliniką stomatologiczną Smile Design Clinic w Warszawie.

Może Ci się również spodoba