Jak usunąć blizny po trądziku? Skuteczne sposoby na blizny potrądzikowe

Trądzik to jedno z boleśniejszych i przykrych doświadczeń z czasu dojrzewania. Niestety często musimy borykać się z pamiątkami z tamtego okresu – bliznami potrądzikowymi, które mogą niestety pozostać na Twojej twarzy na całe życie. Na szczęście istnieją sprawdzone sposoby na blizny potrądzikowe. Poznaj metody na blizny po trądziku od specjalistów Kliniki BeautySkin w Warszawie.

Przyczyny powstawania blizn potrądzikowych

Trądzik można podzielić na dwa podtypy – zmiany niezapalne i zapalne. Wypryski i wągry to zazwyczaj podtyp niezapalny, podczas gdy grudki, krosty, guzki i cysty to zapalny typ, czyli ten, który często pozostawia blizny na twarzy. Jeśli proces gojenia po trądziku będzie cały czas zaburzany, a nowopowstała tkanka będzie cienka i nieprawidłowo zbudowana może powstać blizna zanikowa, widoczna w postaci miejscowego zagłębienia. Jej głębokość i rozległość będzie zależała od wielkości i stopnia zaawansowania trądziku znajdującego się w tym miejscu oraz stopnia zaburzeń gojenia.

Blizny po trądziku – domowe sposoby

1. Skórka pomarańczowa w proszku

1 łyżeczka skórki pomarańczowej
1 łyżeczka miodu

Wymieszaj składniki aż do uzyskania konsystencji pasty. Nałóż ją na twarz w miejscu blizn. Pozostaw do wyschnięcia, a następnie zmyj. Stosuj ją co drugi dzień.

Skórka pomarańczowa ma niesamowite właściwości rozjaśniające, które mogą pomóc w zmniejszeniu widoczności blizn potrądzikowych i przebarwień.

2. Olej z drzewa herbacianego

3-4 krople olejku z drzewa herbacianego
1 łyżeczka oleju kokosowego

Dodaj olej z drzewa herbacianego do oleju kokosowego. Dobrze wymieszaj i nałóż równomiernie na blizny. Pozostaw na noc lub chociaż na 2 godzin przed myciem twarzy. Stosuj codziennie.

Olejek z drzewa herbacianego jest popularny wśród osób ze skórą trądzikową. Pomaga nie tylko pozbyć się trądziku, działa przeciwdrobnoustrojowo i przeciwzapalnie, ale także pomaga w zmniejszeniu blizn. Zaś olej kokosowy zawiera przeciwutleniacze i witaminy E i K, które przyczyniają się do naprawy skóry i wzrostu zdrowych tkanek skóry oraz zapobiegają pojawianiu się nowych zmian trądzikowych.

3. Awokado

1 dojrzałe awokado
1 łyżka stołowa miodu
½ cytryny

Zetrzyj na tarce dojrzałe awokado, dodaj łyżkę miodu i sok z połowy cytryny i dobrze wymieszaj. Nałóż na blizny potrądzikowe lub na całą twarz. Pozostaw na 20 – 30 minut i zmyj wodą. Stosuj co drugi dzień.

Awokado oczyszcza pory i zapobiega wypryskom i krostom. Zawiera również witaminę C, która pomaga rozjaśniać przebarwienia.

Blizny potrądzikowe – zabiegi

Głębokie i dawne blizny potrądzikowe są wyjątkowo trudne do zniwelowania. Jeśli domowe sposoby nie dają zadowalających efektów, możesz poddać się zabiegom z  zakresu medycyny estetycznej. Najczęściej w przypadku blizn na twarzy przeprowadza się mikrodermabrazję i peelingi chemiczne. Metoda ta pozwala na stopniowe, kontrolowane, mechaniczne ścieranie naskórka warstwa po warstwie aż do pożądanego poziomu z uwzględnieniem indywidualnych potrzeb skóry. Dzięki usunięciu zrogowaciałego naskórka dochodzi do regeneracji i tworzenia się nowych, pełnowartościowych komórek.

Peelingi chemiczne to specjalistyczne zabiegi wykonywane z użyciem kwasów. Polegają na naniesieniu na skórę preparatu złuszczającego i regenerującego. Peeling służy głębokiemu oczyszczaniu skóry, usunięciu martwych tkanek, a także zniwelowaniu głębokich blizn. Jednak aby uzyskać spektakularne efekty, lepiej jest zdecydować się na zabiegi laserowe.

Zabieg laserowy na blizny

W ciągu ostatnich lat przekonaliśmy się, że najlepsze i najszybsze efekty poprawy urody można osiągnąć dzięki laseroterapii, w przypadku blizn potrądzikowych nie jest inaczej. Jednym z najnowocześniejszych sposobów jest zabieg Laserem iPixel, który wyraźnie spłyca blizny, redukując ich widoczność, jak również regeneruje skórę i wyrównuje jej koloryt. Pamiętaj, aby laserowemu usuwaniu blizn potrądzikowych poddawać się tylko w sprawdzonych klinikach, takich jak np. BeautySkin w Warszawie. Efekty laserowego usuwania blizn potrądzikowych zauważalne są już po pierwszym zabiegu!

Nie zapominaj, że przy domowych sposobach na blizny potrądzikowe ważna jest systematyczność. Tylko długotrwała terapia może przynieść zadowalające efekty.

Może Ci się również spodoba