Jak leczyć opatrzenia słoneczne?

Oparzenia słoneczne to nic innego jak skutki złego opalania. Niestety jest to bardzo nieprzyjemne, a czasem nawet bardzo bolesne. Istnieje jednak kilka sposobów na uśmierzenie bólu i leczenie oparzeń słonecznych.

Przyczyny oparzeń słonecznych!

Oparzenia słoneczne powstają, gdy zbyt duża dawka promieni słonecznych dotrze do naszej skóry, przez co zdolności ochronne pigmentu skóry, czyli melaniny zostaną znacznie przekroczone. Osoby o jasnej karnacji są najbardziej narażone na poparzenia słoneczne, ponieważ posiadają w skórze małą ilość melaniny. Osobom tym wystarczy zaledwie 15 minut przebywania w pełnym słońcu. Natomiast osoby o dużej ilości melaniny w skórze, np. osoby ciemnoskóre, mogą przebywać w pełnym słońcu nawet kilka godzin. Najbardziej narażone na poparzenia słoneczne są dzieci i niemowlęta.   

Objawy oparzeń słonecznych!

Najczęściej pierwsze symptomy oparzeń słonecznych pojawiają się dopiero po kilku godzinach od wyjścia na słońce, a pełne objawy widoczne są dopiero po 24 godzinach, a czasem nawet dłużej. Oparzenia słoneczne dzielimy na trzy stopnie:

  • pierwszy stopień- skóra jest czerwona i bardzo gorąca, a po paru dniach zaczyna się łuszczyć w miejscach poparzeń, obejmuje tylko wierzchnie warstwy naskórka i jest dość powszechny,
  • drugi stopień- skóra jest zaczerwieniona i pojawiają się pęcherze wypełnione płynem surowiczym, obrzęk oraz częściowa martwica naskórka. Oparzenia te pojawiają się na warstwie naskórka oraz skórze właściwej, a proces gojenia trwa od 2 do 6 tygodni i  przeważnie nie zostają po nim blizny,
  • trzeci stopień- zniszczeniu ulegają wszystkie warstwy skóry oraz nerwy i tkanka podskórna. Jest to bardzo groźny rodzaj oparzeń słonecznych i może zagrażać naszemu życiu. Występują najczęściej u małych dzieci i niemowląt, które zostały wystawione zbyt długo na działanie  silnych promieni słonecznych, bez właściwego zabezpieczenia. Oparzenia te zdarzają się zdarzają się bardzo rzadko, lecz w przypadku ich wystąpienia należy jak najszybciej skonsultować się z lekarzem. Niestety po wygojeniu zostają blizny.

Leczenie oparzeń słonecznych!

Jeśli w trakcie opalanie byliśmy narażeni na zbyt długą ekspozycję na promieniowanie słoneczne, mogło dojść do oparzeń. W takiej sytuacji powinniśmy podjąć działania prowadzące do złagodzenia dolegliwości. Możemy sobie pomóc biorąc zimny prysznic lub nałożyć zimny okład, powinno to złagodzić ból i pieczenie. Jednak jest to tylko krótkotrwała ulga. Dlatego dobrze jest zastosować produkty tj. kremy i maści na oparzenia słoneczne, które złagodzą  nieprzyjemne dolegliwości na dłużej oraz nawilżą i odpowiednio natłuszczą poparzoną skórę. Produkty te dostępne są w wielu sklepach i drogeriach, lecz najlepsze i najskuteczniejsze są te zakupione w aptece. Warto w domu posiadać krem zawierający alantoinę lub alantoinę z D-panthenolem. Jest to substancja lecznicza, która ma właściwości łagodzące, kojące i przeciwzapalne. Dzięki niej odbudowuje się płaszcz hydrolipidowy skóry, przez co skóra jest odpowiednio nawilżona i natłuszczona. Wpływa również bardzo pozytywnie na komórki naskórka oraz przyspiesza jego odbudowę.

Może Ci się również spodoba