Jak bezpiecznie opalić się latem?

Latem każdy chciałby się pochwalić piękną opalenizną. Jednak cel ten nie jest tak prosty do osiągnięcia jak może się wydawać. Gdyż trzeba wiedzieć jak opalić się bezpiecznie, aby uniknąć poparzeń.

W jakich godzinach należy się opalać?

Jeśli mamy zamiar bezpiecznie się opalić powinniśmy wiedzieć w jakich godzinach najlepiej wyjść na słońce. Podobno najlepiej opalać się w południe- absolutnie nie! Między godziną 11 a 15 obserwuje się największe promieniowanie UV i to właśnie wtedy jesteśmy najbardziej narażeni na poparzenia słoneczne. Dlatego najlepiej na plaże lub na leżak w ogródku udać się po godzinie 15 lub przed godziną 11. Wtedy słońce nie jest tak ostre i nie parzy naszej skóry.  

Krem przede wszystkim!

Krem z filtrem UV to jedna z najważniejszych rzeczy które powinniśmy mieć ze sobą jeśli zamierzamy się opalać. Bardzo ważne jest, aby pierwszą warstwę kremu nałożyć około pół godziny przed wyjściem na słońce. Należy pamiętać, że czynność tą trzeba powtarzać co 2 godziny oraz po każdym wyjściu z wody, nawet w przypadku kremów wodoodpornych. Niezmiernie ważne jest też, aby odpowiednio dobrać krem do swojej karnacji. Szczególną uwagę należy zwrócić na faktor SPF.

Ogólna zasada brzmi: im jaśniejszy odcień skóry, tym wyższy faktor SPF powinniśmy wybrać.   

Ostrożne opalanie!

Jeśli nawet używamy kremu z filtrem UV to powinniśmy unikać zbyt długiego przebywania na słońcu przez kilka pierwszych dni.  Jeśli chcemy aby nasze opalanie było bezpieczne i nie skutkowało poparzeniami powinniśmy zastosować dodatkową ochronę. Dlatego czasami warto posiedzieć kilka godzin w cieniu. Jeśli na plaży, bądź ogródku nie ma zacienionych miejsc, zawsze można schować się pod parasolem lub założyć lekkie i przewiewne ubranie. Nie można zapominać o posmarowaniu się kremem z filtrem UV, gdyż promienie słoneczne odbijają się od wody i piasku, i mogą powodować poparzenia skóry.  

Kapelusz i okulary są równie ważne!

Nie można zapomnieć o kapeluszu i okularach przeciwsłonecznych. Jeśli przebywamy zbyt długo na słońcu bez nakrycia głowy możemy być narażeni na udar słoneczny,  który w skrajnych przypadkach, może być nawet groźny dla życia. Z tego powodu należy zawsze zabierać ze sobą kapelusz lub inne nakrycie głowy. Okulary przeciwsłoneczne są tak samo ważne, gdyż chronią nasz wzrok przed szkodliwymi promieniami słonecznymi. Pamiętajmy jednak, że okulary muszą posiadać odpowiedni filtr, najlepiej jest więc kupić je w profesjonalnym salonie optycznym.

Ostrożnie z lekami!

Niektóre leki, nawet te bez recepty, mogą przyczyniać się do oparzeń słonecznych.  Uczulenie na słońce mogą powodować przede wszystkim leki na cukrzycę, niektóre antybiotyki, środki przeciwdepresyjne, a także preparaty moczopędne i przeciwpadaczkowe. Szczególnie podczas opalania powinny uważać kobiety przyjmujące środki antykoncepcyjne, gdyż przez zawarte w pigułkach hormony zwiększa się ryzyko powstania przebarwień.

Samoopalacze!

Jeśli ktoś ma bardzo jasną karnację to nie może za długo przebywać na słońcu. Dlatego jego opalenizna może nie być taka, jaką by sobie wymarzył. Jest na to prosty sposób…samoopalacz. Nowoczesne preparaty brązujące pozwalają dopasować odcień opalenizny idealny do koloru skóry. Aplikując samoopalacz regularnie uzyskamy naturalną i świetlistą opaleniznę, a tym samym unikniemy zbytniego przebywania na słońcu.

Stosując te proste zasady możemy bez obaw rozpocząć bezpieczne opalanie. A nasze ciało latem będzie pięknie i idealnie opalone.

Może Ci się również spodoba