Domowe spa dla stóp

wymagają one przeprowadzenia pewnych zabiegów. Naskórek po zimie najczęściej jest zrogowaciały, a paznokcie osłabione. Na szczęście taki stan rzeczy można szybko zmienić w zaciszu domowej łazienki. Podpowiadamy jak zrobić pedicure, dzięki któremu twoje stopy znowu będą prezentować się pięknie i elegancko.

Krok 1

Przygotuj aromatyczną kąpiel dla stóp. Wlej do miski ciepłą wodę i dodaj ulubioną sól do kąpieli, płyn pod prysznic lub specjalny preparat przeznaczony do domowych zabiegów pedicure. Mocz stopy przez około 20 minut. Kąpiel sprawi, że wszelkie zrogowacenia staną się miękkie i łatwe do usunięcia. Do wody możesz dodać kilka kropli olejku eterycznego np. relaksującej lawendy, czy energetyzującej pomarańczy.

Krok 2

Wykonaj peeling. Najlepiej sprawdzi się gruboziarnisty. W drogerii znajdziesz wiele tego typu preparatów przeznaczonych specjalnie do stóp. Jeśli jesteś zwolenniczką naturalnych kosmetyków, możesz wykorzystać produkty z domowej kuchni. Doskonale sprawdzi się cukier lub sól wymieszana z oliwą lub mielona kawa. Wykonaj delikatny peeling pamiętając o przestrzeniach między palcami i okolicach paznokci. Po tym zabiegu możesz przystąpić do usuwania zrogowaciałego naskórka. Zrób to za pomocą specjalnej tarki lub pumeksu. Nigdy nie używaj do tego celu ostrych narzędzi, w ten sposób unikniesz bolesnych skaleczeń i możliwych zakażeń.

Krok 3

Po usunięciu martwego naskórka przyszedł czas na paznokcie. Odsuń skórki drewnianą szpatułką. Po kąpieli będą one na tyle miękkie, że nie będzie potrzeby używania do tego celu specjalnych preparatów. Obetnij i spiłuj paznokcie nadając im kształt zbliżony do kwadratu.

Krok 4

Wmasuj w stopy balsam do ciała lub krem do stóp wykonując przy tym delikatny masaż. Dzięki temu krem lepiej się wchłonie, a ty zrelaksujesz się po męczącym dniu. Na początku obejmij stopę obiema rękami, wykręcaj ją w różne strony i poruszaj stawem skokowym. Pociągaj za każdy palec. Następnie chwyć oburącz stopę i wykonuj palcami koliste ruchy na podeszwie od palców ku pięcie. W dalszej kolejności zewnętrzne i wewnętrzne krawędzie stóp uciskaj kciukiem i palcem wskazującym, idąc od pięty w kierunku dużego palca. Powtórz kilka razy. Następnie kolistymi ruchami wymasuj kostki. Na koniec wymasuj całą dłonią grzbiet stopy.

Krok 5

Po masażu możesz nałożyć na skórę stóp grubą warstwę kremu, zawinąć w folię i założyć ciepłe skarpety. Taką „maseczkę” najlepiej pozostawić na stopach na około 20 minut. W tym czasie możesz położyć się do łóżka z filiżanką aromatycznej herbaty lub kawy i z książką lub posłuchać ulubionej muzyki. Po zdjęciu skarpet wklep resztki kremu skórę. Skóra stanie się niesamowicie gładka i jędrna. W dalszej kolejności należy odtłuścić paznokcie i nanieść odżywkę, lakier lub jedno i drugie. Na koniec możesz spryskać stopy dezodorantem do stóp.

Krok 6

Pamiętaj aby kupować tylko wygodne obuwie. Nie powinno uciskać ani ocierać stóp, w ten sposób unikniesz powstawania bolesnych pęcherzy, z którymi niewiele można zrobić. Ważny jest też rodzaj materiału, z którego uszyte są buty. Wybieraj tylko naturalne tworzywa, bo tylko w takich skóra może swobodnie oddychać. Plastik czy guma będą powodować nadmierne pocenie i w dalszej kolejności otarcia.

Może Ci się również spodoba