Cztery rzeczy, które warto wiedzieć, zanim przyprowadzisz dziecko do stomatologa

Pierwsza wizyta u stomatologa z dzieckiem nie musi być stresująca. Warto jednak odpowiednio się do niej przygotować. Rodzice często denerwują się na wyrost zupełnie niepotrzebnie. Nowoczesne gabinety stomatologiczne stosują innowacyjne techniki, które uśmierzają ból podczas zabiegów, a personel jest odpowiednio przeszkolony w pedagogicznym podejściu do najmłodszych pacjentów. Nerwy pojawiają się jednak w momencie, kiedy wypadają mleczaki i powstaje stan zapalny – wskazane jest w takich sytuacjach niezwłocznie odwiedzić specjalistę, który skontroluje stan uzębienia malucha, a także skutecznie pomoże rozwiązać ten problem.

Wizyta adaptacyjna – w czym pomaga?

Zanim udasz się do stomatologa z dzieckiem, warto znaleźć taki gabinet, który przeprowadza wizyty adaptacyjne. Dzięki wcześniejszemu spotkaniu lekarza z pociechą zyskasz pewność, że Twoje dziecko będzie się swobodnie czuło i bez lęku przyjdzie na leczenie. To doskonały sposób na poznanie miejsca, grupy specjalistów, a także oswojenie się z czynnościami kontrolnymi w obrębie jamy ustnej malucha. Na wizycie adaptacyjnej dziecko uczy się też, jak prawidłowo szczotkować zęby, a także odnajduje się w nowym otoczeniu. Dobrze więc zadbać o kontrolę zębów mlecznych, zanim będzie potrzebne ich leczenie.

Stomatologia dziecięca – jak to wygląda?

Dzieci powinny być traktowane u dentysty w sposób szczególny, od tego zależy ich chęć dalszego procesu leczenia zębów czy ewentualnej korekcji ortodontycznej. Jeśli więc zęby mleczne są kontrolowane przez specjalistę i leczone na bieżąco, z reguły nie ma najmniejszego problemu z akceptacją późniejszej ingerencji lekarza w uzębienie pociechy. Odpowiednio realizowane cele stomatologii dziecięcej zapobiegają zachowaniom lękowym u dzieci. Dobrze więc zadbać o to, żeby w odwiedzanym gabinecie stomatologicznym był obecny wykwalifikowany personel, zapewniający przyjazną atmosferę, a także organizujący wspomniane wizyty adaptacyjne czy instruktaże. Istotne jest też stosowanie przez lekarza bezbolesnych technik leczenia uzębienia. W tym wypadku przyda się na przykład zastosowanie sedacji wziewnej gazem rozweselającym, jako bezpiecznej metody znieczulenia malucha. Szeroki zakres usług stomatologii dziecięcej prowadzony jest m.in. w warszawskiej klinice Smile Design Clinic. W odpowiednich warunkach Twoja pociecha ma ogromne szanse na polubienie stomatologa i chętne poddawanie się zabiegom profilaktycznym oraz leczeniu.

Próchnica u dzieci – dlaczego wskazane jest leczenie zębów mlecznych?

Leczenie zębów mlecznych jest niezwykle istotne, ponieważ wpływa na kondycję zębów stałych. Nieleczona próchnica mleczaków przenosi się na zawiązki tego uzębienia, które będzie mu towarzyszyć już do końca życia. Ponadto, zaawansowana próchnica często wiąże się z występowaniem stanów zapalnych i bólem, którego można uniknąć za sprawą odpowiedniej dbałości o zęby mleczne.

Na czym polega profilaktyka zdrowotna zębów u dzieci?

Profilaktyka zdrowia uzębienia u dzieci polega przede wszystkim na ochronie oraz leczeniu zębów mlecznych. Przy czym warto zaznaczyć, że liczy się zarówno prawidłowa higiena jamy ustnej, jak i regularne kontrole stomatologiczne, nie tylko wtedy, kiedy wypadają mleczaki. Lekarz może wykonać na przykład lakierowanie zębów, które skutecznie chroni malucha przed rozwojem próchnicy. Poza tym, specjaliści stosują też uszczelnianie bruzd zębów trzonowych i przedtrzonowych, czyli lakowanie.

Więcej o stomatologii dziecięcej dowiesz się w Smile Design Clinic w Warszawie.

Może Ci się również spodoba