Co najbardziej niszczy zęby?

Chociaż szkliwo, czyli powierzchowna warstwa zęba, to najtwardsza tkanka naszego organizmu dosyć łatwo je zniszczyć i narazić zęby na ryzyko próchnicy.

Ścieranie szkliwa to, obok przebarwień, ubytków i nadwrażliwości zębów, jeden z najczęstszych problemów stomatologicznych. Jak uniknąć problemów z zębami? Jak zadbać o szkliwo? Poznaj co, oprócz najbardziej znanych powodów takich jak jedzenie słodyczy czy niewystarczająco częste mycie zębów, najgorzej wpływa na stan twoich zębów!

  • Mycie zębów od razu po zjedzeniu kwaśnych pokarmów

Kwasowość sprawia, że szkliwo jest wrażliwe i bardziej podatne na uszkodzenia mechaniczne. Stomatolodzy z Smile Design Clinic doradzają, aby z myciem zębów poczekać ok. godziny od zjedzenia posiłku opartego na np. cytrusach.

  • Zbyt mocne szorowanie zębów niedopasowaną do nich szczoteczką

Mycie o zęby jest podstawą w ich dbaniu, jednak należy robić to prawidłowo. Dużo uszkodzeń może wynikać ze zbyt mocnego, wręcz agresywnego ich szczotkowania co powoduje ścieranie szkliwa oraz nawet cofanie się dziąseł. Równie szkodliwe jest używanie szczoteczek o zbyt twardych włoskach, która rani zęby i dziąsła.

  • Częste pływanie w basenach

Woda w basenach ma wysokie stężenie chloru, które niekorzystnie wpływa na stan naszego szkliwa, może doprowadzić do powstania przebarwień, erozji szkliwa, a nawet groźnych chorób przyzębia. Po wyjściu z basenu pamiętaj od razu o wypłukaniu ust wodą pitną i dokładnym umyciu zębów.

  • Kolczyk w języku

Dla niektórych kolczyk w języku to atrakcyjna ozdoba, ale… nie wszyscy z nich wiedzą, że metalowy kolczyk obijający się o zęby powoduje ich uszkodzenie czy nawet ukruszenie, przez które wymagane jest późniejsze wypełnianie ubytków. Kolczyk może również ranić dziąsła i przyczyniać się do ich krwawienia. Jama ustna stwarza idealne warunki dla rozwoju bakterii, więc kolczyk zwiększa ryzyko infekcji i ran.

  • Zgrzytanie zębami

Schorzenie polegające zgrzytaniu zębów przez sen, czyli brusizm, spowodowane jest zazwyczaj przez nadmierny stres, może przyczynić się do uszkodzenia zębów, przyzębia a także stawów skroniowo-żuchwowych. Osoby cierpiące na brusizm powinny zgłosić się do terapeuty, aby znaleźć psychologiczne podłoże tego problemu oraz udać się do stomatologa po ochraniacz na zęby nakładany na noc.

  • Traktowanie zębów jak… narzędzia

Efektowne otwierania butelki piwa na imprezie za pomocą zębów może wywoła aprobatę znajomych, ale może poważnie uszkodzić strukturę zęba, a nawet go ukruszyć lub wyłamać.

To samo tyczy się obgryzanie paznokci czy gryzienia długopisu/ ołówka.

  • Palenie papierosów

Palenie papierosów wpływa szkodliwe również na uzębienie. Powoduje żółknięcie zębów oraz nawet choroby przyzębia.

  • Refluks żołądka oraz zgaga

Osoby, które cierpią na te dolegliwości, częściej mają słabe, zniszczone szkliwo. Ich jama ustna jest stale narażona na działanie kwasów żołądkowych, mających negatywny wpływ na szkliwo. Zęby stają się nadwrażliwe oraz bardziej podatne na próchnicę. Aby uniknąć tych skutków warto udać się do gastrologa.

Negatywne skutki nieprawidłowego dbania o zęby można cofnąć lub wyleczyć z pomocą doświadczonego stomatologa. Zadzwoń do Smile Design Clinic, umów się na wizytę i skonsultuj się z dentystą, który dobierze odpowiednią metodę leczenia zniszczonych zębów.

Może Ci się również spodoba