Aparaty ortodontyczne

Aparat ortodontyczny kojarzony jest z drutami na zębach, które korygują nawet bardzo poważne wady zgryzu. Warto jednak pamiętać, że w przypadku niewielkich odchyleń zębów do ich korekcji może wystarczyć aparat ruchomy, czyli taki, który pacjent samodzielnie zakłada na określony czas. Lekarz indywidualnie określa ilość godzin, którą dziennie należy spędzić w założonym aparacie ruchomym. Skuteczność takiego leczenia zależy od współpracy z pacjentem, który musi wypełniać zalecenia.

Budowa i działanie

Aparaty ruchome zazwyczaj noszą dzieci w wieku od 4 do 11 lat, które nie mają jeszcze wyrośniętych wszystkich zębów stałych – występuje uzębienie mieszane. Taki aparat składa się z akrylowej płytki i drucianych pętli, czasem zawiera dodatkowe elementy, czyli śrubę i sprężynę. Możliwości takich aparatów są ograniczone. Ta metoda leczenia nie umożliwia obracania zębów ani przesuwania ich. Do takiego naprostowania uzębienia używa się aparatów stałych. Ruchome to tzw. aparaty czynnościowe – ich zadaniem jest przede wszystkim pobudzenie wzrostu części twarzowej czaszki w odpowiednim kierunku. Właściwy rozwój łuków zębowych eliminuje potrzebę zastosowania leczenia ortodontycznego powiązanego z koniecznością ekstrakcji w okresie uzębienia stałego.

Dyskomfort

Jako że aparaty ruchome są tańsze od stałych, a do pewnego wieku nawet refundowane, stosuje się je dosyć powszechnie. Należy jednak pamiętać, że takie leczenie również wiąże się z pewnymi niedogodnościami. Wymagana jest samodyscyplina. Często zakładanie aparatu jedynie na noc jest niewystarczające i należy przekonać dziecko do noszenia go przez kilka godzin w ciągu dnia, co utrudnia mówienie czy przełykanie.

Technika wykonania aparatu

Aparat ruchomy jest konstruowany przez technika na podstawie wykonanych wycisków. Gdy już zostanie dopasowany do jamy ustnej, daje się go pacjentowi na drugiej wizycie. W jej trakcie przekazywane są instrukcje dotyczące zakładania aparatu, czyszczenia go oraz podaje się czas, który dziennie należy spędzić w założonej konstrukcji. Liczba godzin jest indywidualnie ustalana na podstawie rodzaju wady, etapu leczenia, wieku, a także podatności na zmiany.

Higiena

Istotne jest, aby dbać o higienę aparatu ruchomego. Jama ustna to siedlisko wielu bakterii, zatem po każdym wyjęciu konstrukcji należy dokładnie umyć wszystkie jej elementy za pomocą wody z mydłem lub przeznaczonego do tego celu preparatu. Do czyszczenia trzeba stosować osobną szczoteczkę. Po umyciu aparat należy osuszyć i umieścić w twardym, suchym pudełku, które otrzymuje się wraz z aparatem podczas wizyty u ortodonty. Odpowiednie przechowywanie zmniejsza ryzyko uszkodzenia. Nie wolno używać do czyszczenia pasty do zębów, gdyż jej cząsteczki wnikają w mechanizm, powodując późniejsze problemy z rozkręcaniem.

Aparat ruchomy – czy warto?

O tym, czy leczenie aparatem ortodontycznym ruchomym w konkretnym przypadku ma sens, czy też może konieczne jest zastosowanie aparatu stałego, decyduje wykwalifikowany ortodonta. W Smile Design Clinic Warszawa podczas konsultacji lekarz indywidualnie dobiera metodę leczenia, gwarantując pożądane efekty. Jak w każdym przypadku, profilaktyka jest najważniejsza, dlatego nie powinno się zwlekać z wizytą.  

Kliknij, jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o: aparatach ortodontycznych dostępnych w Smile Design Clinic w Warszawie.

Może Ci się również spodoba